Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


21-01-2016

Centrum Turbin Gazowych już działa

Wczoraj otwarto Centrum Turbin Gazowych. Polska zyskała unikatowe na skalę europejską centrum badawczo-projektowe w zakresie nowych technologii napraw dla wszelkich typów turbin gazowych. Budowa obiektu jest elementem inwestycji współfinansowanej z funduszy Programu Innowacyjna Gospodarka.

Centrum znajduje się na terenie Instytutu Lotnictwa. Przeprowadzane tam testy i analizy pozwolą inżynierom optymalizować projektowane przez nich rozwiązania. Będą mogli sprawdzić ich komponenty i na bieżąco wprowadzać niezbędne zmiany. Nowo otwarty obiekt składa się z Hali Montażowej, Hali Napraw, biur projektowych i serwisowych, Warsztatu Innowacji przeznaczonego do budowania modeli 3D oraz sal konferencyjnych.

Największa na świecie komora próżniowa w Centrum Turbin Gazowych

Fot. Instytut Lotnictwa

Budowa Centrum nie byłaby możliwa bez zawiązania współpracy Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Warszawskiej i Instytutu Lotnictwa. Konsorcjum tych trzech jednostek zrealizowało projekt pn."Modernizacja i budowa nowej infrastruktury naukowo-badawczej Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej na potrzeby wspólnych numeryczno-doświadczalnych badań lotniczych silników turbinowych". Powstało zaplecze badawczo-rozwojowe do prowadzenia różnego rodzaju prac dotyczących sektora lotniczego i energetycznego.

Koszt całkowity przedsięwzięcia to niemal 100 mln zł. Unijna dotacja wyniosła blisko 76,4 mln zł.

Informacje o projekcie.

 

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 2008-2019

NSS Unia Europejska