Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


21-06-2016

Photon - pierwszy robot, który rozwija się razem z dzieckiem!

Photon to inteligentny i interaktywny robot, który uczy dzieci kodowania. Jak powstał tak oryginalny i innowacyjny pomysł? Zwykło się mawiać, że sukces ma wielu ojców. Tak jest w przypadku tego wyjątkowego robota. Jego projekt powstał w głowach Marcina Joki, Michała Grzesia, Krzysztofa Dziemieńczuka, Michała Boguckiego, czyli czterech studentów Politechniki Białostockiej oraz Macieja Kopczyńskiego, ich wykładowcy.

Na temat wynalazku podbijającego świat, rozmawiamy z Dyrektorem Generalnym Photona – Marcinem Joką. 

Wsparcie Funduszy Europejskich:

Projekt jest finansowany w ramach programu Bridge Alfa, będącym projektem systemowym działania 1.5 Programu Innowacyjna Gospodarka.

Do chwili obecnej beneficjent „Photon Entertainment” otrzymał 220 000 zł, a dalsze finansowanie jest uzależnione od osiągnięcia wyznaczonych przez Komitet Inwestycyjny kamieni milowych.

Politechnika Białostocka jako beneficjent i partner merytoryczny projektu będzie udostępniać swoją infrastrukturę i deklaruje swoje duże wsparcie dla projektu. Projekt jest jednym z niewielu przykładów udanej komercjalizacji rozwiązania pochodzącego z uczelni od studentów.

 

Robot pośród klocków- Sięgnijmy do początku historii. Photon powstał jako studencka praca konkursowa. Czy dla Was był to kolejny krok do wykonania w ramach studiów, czy od razu mieliście świadomość tworzenia czegoś innowacyjnego, na co ludzie powiedzą „wow”?

Za każdym razem, kiedy podczas studiów robiliśmy projekty studenckie, nie chcieliśmy, aby trafiły one do tzw. szuflady. Jako zespół mamy wspólną dewizę „jak coś robić, to najlepiej jak potrafimy”. Tak, Photon powstał jako praca konkursowa, ale szybko przeistoczył się w projekt, który chcieliśmy realizować po konkursie. Zaangażowaliśmy się i zżyliśmy się z nim, wymyśliliśmy masę fajnych rzeczy, pokochaliśmy Photona. A kiedy ludzie, którym go pokazywaliśmy byli szczerze zachwyceni pomysłem i wykonaniem – wiedzieliśmy, że to jest coś, z czym chcemy spróbować wyjść na świat.

- Właśnie, chcąc wyjść na świat – jak powiedziałeś, dlaczego skupiliście się akurat na „zabawce” dla dziecka?

Tutaj muszę podkreślić, że Photon nie jest po prostu „zabawką”. Nigdy nie byliśmy zainteresowani robieniem zabawki. Photon jest robotem, którego zadaniem jest zainspirowanie dzieci do poznawania jak działa nowa technologia i nauki podstaw programowania. Powody dlaczego zdecydowaliśmy się robić akurat Photona są tak naprawdę trzy.

- Wymieńmy je.

Trafiliśmy na statystyki, które pokazały jak drastyczne problemy mają dzieci z logicznym myśleniem. Oprócz tego, sami dosyć późno nauczyliśmy się programować i musieliśmy zarwać mnóstwo nocy, aby wszystko nadrobić. Ponadto dzieci spędzają bezproduktywnie zbyt wiele czasu przed telewizorem, komputerem czy konsolą marnotrawiąc swoje dzieciństwo. Chcemy zmienić chociaż małą część świata na lepsze. Warto skupić się właśnie na dzieciach, bo to zaprocentuje na przyszłość.

 

Założyciele- Co chcieliście osiągnąć dzięki temu projektowi. Jak może on zaprocentować?

Przede wszystkim zależy nam na tym, aby każde dziecko na świecie mogło spróbować poznać jak działa nowa technologia. Mamy świadomość, że nie każdy w przyszłości może zostać programistą, ale warto, żeby każdy człowiek wiedział o co w tym chodzi i co można z tym zrobić. 

- Powiedziałeś kiedyś w wywiadzie, że każdy robocik Photon jest unikatowy. Dlaczego?

 Każdy robot rozwija się tak, jak chce tego dziecko. Robot stawia przed dzieckiem zadania, sugeruje co mogłoby zrobić, a dziecko samodzielnie musi je rozwiązać. Za każde takie zadanie dziecko otrzymuje punkty, które może przeznaczyć na rozwój robota. A rozwijać go może według własnych upodobań. Zdobyte punkty można zainwestować np.: w zwiększenie szybkości robota, zwinność, nowe dźwięki, interakcje, zwiększanie możliwości czujników czy na przykład nowe moce w trybie multiplayer. I to powoduje, że każdy robot ma unikatowy zestaw cech – nie ma dwóch tak samo rozwiniętych na świecie. A dzieci potrzebują mieć coś swojego – coś innego niż wszyscy.

- Photon jest dostępny na rynku, można go kupić. Jako młodzi konstruktorzy, którzy chcą rozpowszechniać swój wynalazek, musieliście założyć działalność gospodarczą. Czy trudno jest założyć i prowadzić firmę będąc jeszcze na studiach? Co jest w tym przypadku największą barierą do pokonania?

Wszystko zależy od tego jak człowiek jest w stanie poukładać swoje życie i obowiązki. Prowadzenie firmy wymaga dużo czasu i zaangażowania. Będąc jeszcze na studiach ten czas w tygodniu jest znacznie ograniczony i dochodzą obowiązki związane z systematyczną nauką. Ciężko się „rozdwoić”, ale nie można nic zaniedbać. Największą barierą w przypadku takiego projektu jak nasz, jest zapewnienie środków na działalność. Przez pierwszy rok finansowaliśmy Photona z własnej kieszeni, ale nie oszukujmy się – studencka kieszeń głęboka nie jest. Prędzej czy później trzeba znaleźć finansowanie na rozwój, bo inaczej projekt daleko nie zajdzie. Dwójka dzieci, która za pomocą smartfonów streruje robotami- Czy w zakładaniu firmy pomogła Wam białostocka Politechnika?

Zdecydowanie tak. Politechnika Białostocka mocno nas wspiera od początku projektu. Kiedy zdecydowaliśmy się na założenie działalności, z pomocą przyszedł Inkubator Przedsiębiorczości i Wybranych Nowych Technologii Politechniki Białostockiej. To w nim mamy swoje biuro, wsparcie od władz Uczelni oraz innych firm, które swoją siedzibę mają również w Inkubatorze. Politechnika Białostocka jest głównym Partnerem Merytorycznym naszego projektu. Uczelnia mocno wspiera nas na każdym etapie, stara się pomóc w każdym problemie z jakim się do niej zgłosimy. Wspaniałe, że uczelnie jak Politechnika Białostocka tak bardzo dbają o studentów - są świadome, że to studenci są siłą uczelni i warto na nich stawiać.

- Jesteście na początku swojej kariery biznesowej. Jak na tym etapie wygląda zainteresowanie Photonem?

Po uruchomieniu przedsprzedaży w 5 dni osiągnęliśmy minimalny założony nakład zamówień (który był rozplanowany na 35 dni!). Photonem interesują się nie tylko domy prywatne, ale również szkoły, przedszkola i organizacje zajmujące się nauką kodowania. W przeciągu tygodnia, zebraliśmy zamówienia z blisko 30 krajów, w tym bardzo egzotycznych. Oprócz Polski, USA czy Wielkiej Brytanii, otrzymaliśmy zamówienia np. z Argentyny, Chile, Finlandii, Australii, Pakistanu, Malezji czy Afryki Południowej.

- Jak chcecie rozwijać swoją działalność? Czego najbardziej Wam potrzeba w obecnej chwili?

W tej chwili jesteśmy na etapie produkcji form wtryskowych, które pozwolą nam na znaczne przyspieszenie produkcji robotów. Pieniądze, które zbieramy na Kickstarterze, pozwolą na jeszcze szybsze ich stworzenie. I to ich w tym momencie potrzeba nam najbardziej.

 

Robot, a w tle zabawki- No właśnie, skąd pomysł na promocję robota na Kickstarterze? Czy dzięki temu działaniu, widzicie większe zainteresowanie Photonem?

Photon jest idealnym projektem na Kickstarter i pomysł, aby wystartować właśnie tam był naturalny. Był to strzał w dziesiątkę, dlatego że w bardzo krótkim czasie mogliśmy pokazać Photona na całym świecie – pisały o nas media w wielu krajach, nawet hiszpańskojęzycznych czy tureckich, pomimo że z żadnymi mediami nie mieliśmy tam kontaktu.

- Jednym słowem sukces. Ale sukces też potwierdzają wyróżnienia za Wasz wynalazek. Photon otrzymał tyle nagród, że z pewnością zabrakłoby nam miejsca w wywiadzie, aby o nich napisać. Wymień proszę 3 najważniejsze dla Was wyróżnienia. 

Zdecydowanie najważniejszą z nagród było zwycięstwo w Microsoft Imagine Cup 2015. Był to przełomowy moment w naszym projekcie i dzięki temu konkursowi mogliśmy się tak mocno rozwinąć. Wszystkie zdobyte wyróżnienia są dla nas równie ważne. Z każdych cieszymy się tak samo mocno, ale jeżeli mam wyróżniać to warto wspomnieć o zdobytym Srebrnym Medalu Grand Prix na międzynarodowych targach Brussels Innova czy tytuł Podlaska Marka Roku Konsumentów.

 - Życzymy Wam dalszych sukcesów. Dziękuję za rozmowę. 

Rozmawiał: Piotr Sawczuk

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 2008-2019

NSS Unia Europejska