Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


11-12-2009

Dowiedz się więcej o polskich wynalazkach


Wynalazki Polaków

Założeniem kreacji naszej obecnej kampanii było to, aby w ciekawy sposób zaprezentować Program Innowacyjna Gospodarka – najważniejszy Program z punktu widzenia wspierania innowacyjności oraz trzeci wśród Programów o charakterze krajowym pod względem wielkości dostępnych środków.

Przygotowana kreacja ma również charakter edukacyjny – pokazujemy prawdziwe wynalazki wymyślone przez Polaków, o których bardzo często nie wiemy bądź też nie zdajemy sobie sprawy, że zostały wymyślone przez Polaków.

Wierzymy, że i obecnie są w Polsce ludzie, którzy mają potencjał do tworzenia innowacji oraz są przedsiębiorcy, którzy wiedzą, jak te innowacje wykorzystać.

Poniżej prezentujemy sylwetki wynalazców oraz wynalazki prezentowane przez nas w reklamach.


Barwna fotografia, tkanina kuloodporna

Zostały wynalezione przez Jana Szczepanika (1872-1926) - polskiego „Edisona”, nazywanego również „Da Vinci z Galicji”. O wynalazkach tego konstruktora pisały sto lat temu gazety w całej Europie. To także projektant urządzenia przenoszącego obraz, jaki miał być utkany na dywanie lub gobelinie na patron maszyny tkackiej metodą fotoelektryczną, dzięki temu ich produkcja, która dawniej trwała ponad miesiąc, zajmowała niecałą godzinę!.

Szczepanik opatentował także w Anglii telektroskop, czyli rodzaj aparatu do reprodukowania obrazów na odległość z wykorzystaniem elektryczności.

Odkrycie barwoczułego papieru fotograficznego oraz udoskonalenie kolorymetru - przyrządu do pomiaru intensywności barw to również zasługa Jana Szczepanika. Na l. Polskiej Wystawie Fotograficznej, która odbyła się w Krakowie w 1901 r. były eksponowane - oprócz innych jego osiągnięć - także aparat fotograficzny i rzutnik do zdjęć w naturalnych kolorach. Z powodzeniem próbował sił w dziedzinie filmu kolorowego. Używając w kamerze i aparacie projekcyjnym trzech filtrów (czerwonego, zielonego i niebieskiego) oraz czarno-białej taśmy, uzyskał znakomite, naturalne kolory… i to dało początek barwnemu filmowi małoobrazkowemu.

Wśród wynalazków na uwagę zasługują także: fotosculptor, czyli urządzenie do rzeźbienia z możliwością kontroli optycznej, projekt elektrycznego karabinu, który w ciągu minuty mógł oddać kilkanaście strzałów, telegraf bez drutu (iskrowy) oraz tkanina kuloodporna.Walkie-talkie
Twórcą jednego z pierwszych urządzeń tego typu był inżynier, pracownik amerykańskiego koncernu telekomunikacyjnego Motorola, Henryk Magnuski (1909-1978). Walkie-talkie był powszechnie używany przez amerykańskie siły zbrojne w Europie.


Wycieraczki samochodowe i spinacz biuorwy


To wynalazki Józefa Hofmanna (1876-1957) – wybitnego pianisty, kompozytora i wynalazca. Jako konstruktor opatentował ok. 100 wynalazków (m.in. podwyższany stołek do fortepianu, teleskopy samochodowe, zegar elektryczny, maszynkę elektryczną do gotowania oraz rozwiązania konstrukcyjne w fortepianach, balonach i samolotach). W 1904 r. skonstruował samochód, którym wraz z przyjacielem Konstantym Sternbergiem przemierzył Europę.Polski niebieski laser

To wynik długich prac zespołów badawczych Instytutu (dawniej Centrum) Badań Wysokociśnieniowych Polskiej Akademii Nauk. To tutaj powstało dzieło polskich uczonych - półprzewodnikowa dioda laserowa z azotku galu, emitująca niebieskie światło. Prace realizowane były w ramach rządowego programu rozwoju niebieskiej optoelektroniki, nakreślonych pod koniec 1998 roku, kiedy Rada Ministrów ustanowiła strategiczny program „Rozwój niebieskiej optoelektroniki”, od lutego 2000 przekształcony w program wieloletni. Polski niebieski laser został zademonstrowany w grudniu 2001 i od tego czasu trwają prace nad optymalizacją lasera oraz budowana jest linia produkcyjna.

Niebieski laser półprzewodnikowy to potoczna nazwa diody laserowej a nazwa pochodzi od koloru światła, które emituje dioda. Pierwszy niebieski laser półprzewodnikowy na podłożu szafirowym (stąd kolor światła) został wytworzony na przełomie roku 1995 i 1996 przez japończyka Shuji Nakamurę. Trudno szukać porównań technologicznych między wynalazkami japończyka i polskich naukowców. Różnica występuje w podłożu - japoński oparty na podłożu szafirowym a polski - na azotku galu GaN. Jest to półprzewodnik idealnie dopasowany do generowania światła niebieskiego. Nie występuje on jednak w przyrodzie, a jego synteza i krystalizacja wymaga ekstremalnych warunków. Z uwagi na te trudności, Japończycy zastosowali kryształy szafiru, na których zdołali zbudować aktywną część lasera z azotku galu. Szczególnie ważna jest opatentowana przez polskich naukowców możliwość uzyskiwania struktur laserowych metodą MBE (epitaksja z wiązek molekularnych), co uniezależnia nas od patentów japońskich. 

Przeczytaj również o innych polskich wynalazcach (34 KB)

 

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 2008-2019

NSS Unia Europejska