Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


17-10-2013

Nie lubisz sprzątać? Najnowsza audycja „Polak potrafi” na pewno cię zainteresuje!

W najnowszym i ostatnim odcinku programu „Polak potrafi” emitowanym przez stację TVN Turbo na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, zostanie zaprezentowany innowacyjny model autonomicznego robota, który wyręczy nas w codziennych obowiązkach! Projekt „Opracowanie wzoru użytkowego autonomicznego odkurzacza samosprzątającego” zrealizowany przez firmę Robotics Inventions, został  dofinansowany w ramach Działania 4.2 Stymulowanie działalności B+R przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego z Programu Innowacyjna Gospodarka. Całkowita wartość projektu wyniosła 807 tysięcy złotych.

W chwili obecnej odkurzacz przeznaczony jest do czyszczenia podłóg w powierzchniach biurowych, ale młodzi konstruktorzy z Robotics Inventions ciągle poszukują nowych rozwiązań, które ułatwią nasze funkcjonowanie w różnych obszarach życia. Robot wyglądem przypomina zdalnie sterowaną dużą zabawkę, ale jego wnętrze stanowi zaawansowana technologicznie konstrukcja, złożona między innymi ze:  sterowników, silników, baterii i akumulatora. Znaczne zminimalizowanie ingerencji człowieka i bezpieczne poruszanie się odkurzacza jest możliwe dzięki oparciu jego modelu na zespole algorytmów. Obsługa jest ograniczona do sterowania robotem za pomocą specjalnych gogli, na których wyświetla się obraz czyszczonej przez odkurzacz powierzchni  i pada przypominającego konsolę w grach komputerowych.
Ciekawostką jest, że podobne roboty dzięki swoim właściwościom i możliwościom zdalnej obsługi,  znajdują zastosowanie w misjach obrony cywilnej (rozpoznanie, patrol, wsparcie logistyczne)  NATOwskiego systemu BMS [elektroniczne zarządzanie polem walki].

Zapraszamy na premierę już dziś!

Premiera w sobotę, 19 października, o godz. 17.29 na antenie TVN Turbo Link prowadzi do serwisu zewnętrznego.

 

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju 2008-2018

NSS Unia Europejska