Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia:08-10-2013

Technologie jutra już teraz w Polsce

W sobotę, 5 października 2013 r., goście odwiedzający biały namiot sferyczny rozstawiony na warszawskiej Agrykoli, mieli szansę odbyć... nietypową podróż do przyszłości. Kalejdoskop Innowacji, bo tak nazywało się wydarzenie zorganizowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, przyciągnęło ponad pół tysiąca widzów, którzy mieli okazję zobaczyć innowacyjne projekty dofinansowane z Programu Innowacyjna Gospodarka.

Sferyczny namiot - centralne miejsce Kalejdoskopu Innowacji

Sferyczny namiot - centralne miejsce Kalejdoskopu Innowacji

Patrząc przez specjalne okulary na wystawę trójwymiarową czy przysłuchując się transmisjom z nowoczesnych ośrodków badawczych beneficjentów, można było odnieść wrażenie, że z roku 2013 przenieśliśmy się co najmniej o kilka lat do przodu... Nic bardziej mylnego! Światowe Centrum Słuchu w podwarszawskich Kajetanach, bioimplanty, wyposażony w najwyższej klasy aparaturę symulator jazdy czy hybrydowy hełm kuloodporny to nie wynalazki przyszłości, tylko najnowsze osiągnięcia polskiej myśli naukowej i efekt pracy przedsiębiorców znad Wisły, którzy zrealizowali swoje projekty w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.


Zdjęcie wnętrza namiotu - zwiedzający oglądają wystawę 3D

Zdjęcie wnętrza namiotu - zwiedzający oglądają wystawę 3D

Zdjęcie wnętrza namiotu - goście podczas wideokonferencji

Zdjęcie wnętrza namiotu - goście podczas wideokonferencji

Otwierająca sobotnie wydarzenie wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel, podkreśliła, że w Polsce mamy jeszcze dużo do zrobienia w sferze innowacyjności, ale już teraz mamy się czym pochwalić. Świadczy o tym chociażby, zatwierdzonych jak dotąd ponad 16 tysięcy projektów. Dzięki imprezom takim jak ta, możemy przybliżyć przeciętnemu obywatelowi tematykę na co dzień znaną jedynie wąskiemu kręgowi naukowców i przedstawicielom biznesu, a przyszłych beneficjentów zachęcić do ubiegania się o dofinansowanie na realizację nowych pomysłów, które można skomercjalizować.

Wśród odwiedzających Kalejdoskop Innowacji mieszkańców Warszawy, wiele osób reprezentowało jednostki naukowe i małych przedsiębiorców. W mieszczących się na terenie namiotu punktach informacyjnych, mogli uzyskać informacje na temat konkretnych działań w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka. 

Pula środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Programu Innowacyjna Gospodarka została niemal w pełni wykorzystana, ale wciąż trwają ostatnie nabory do ubiegania się o dofinansowanie w mijającej perspektywie. W kolejnych latach (2014-2020) wsparcie otrzymają głównie projekty powstałe w wyniku połączonych nakładów pracy przedsiębiorców i jednostek naukowych. "Podstawowym elementem PO IR [Program Operacyjny Inteligentny Rozwój] będą instrumenty wsparcia skierowane do przedsiębiorstw w celu podjęcia przez nie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej. Ze względu na potrzebę stymulowania transferu wiedzy z sektora publicznego do gospodarki, w POIR zastosowane zostaną rozwiązania promujące współpracę sektora nauki z przedsiębiorcami" - czytamy w założeniach przyszłego Programu.

 

 

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 2008-2019

NSS Unia Europejska