Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


08-12-2010

Konferencja „Myślenie się opłaca” - jak przedsiębiorcy skorzystali z Programu Innowacyjna Gospodarka

- Program Innowacyjna Gospodarka, który prawie w całości poświęcony jest przedsiębiorcom, ma najwyższy poziom kontraktacji spośród wszystkich krajowych programów – ponad 63 proc. alokacji. Przyszły rok będzie zatem ostatnim, w którym firmy będą mogły starać się o dotacje - poinformowała minister Elżbieta Bieńkowska podczas spotkania prasowego poprzedzającego konferencję: "Myślenie się opłaca! Osiągnięcia Programu Innowacyjna Gospodarka na półmetku wdrażania”, która odbyła się 8 grudnia 2010 r. w Warszawie.

Konferencja „Myślenie się opłaca” - jak przedsiębiorcy skorzystali z Programu Innowacyjna Gospodarka

 - W przyszłym roku w Programie przewidzianych jest 30 konkursów, których łączna pula wynosi prawie 2,6 mld zł -powiedziała minister Bieńkowska. Podkreśliła jednocześnie, że dodatkowe środki na konkursy mogą zostać przekazane z Krajowej Rezerwy Wykonania przeznaczonej dla najsprawniej realizowanych programów oraz z tzw. dostosowania technicznego.

Większość unijnych środków została rozdysponowana w latach 2008-2010. – To była dobra decyzja. Dzięki temu połowa zeszłorocznego wzrostu PKB została wypracowana dzięki funduszom unijnym. Dodatkowo blisko 90 proc. przetargów na inwestycje publiczne było zasilane środkami europejskimi. Polityka spójności zatem naprawdę sprawdziła się w Polsce, również jako instrument przeciwdziałający spowolnieniu gospodarczemu - dodała szefowa resortu rozwoju regionalnego.

Konferencja „Myślenie się opłaca” - jak przedsiębiorcy skorzystali z Programu Innowacyjna Gospodarka

Wiceminister Waldemar Sługocki przypomniał również o licznych uproszczeniach dla przedsiębiorców w pozyskiwaniu unijnych dotacji. – Wprowadziliśmy zaliczki dla wszystkich beneficjentów, wyeliminowaliśmy kryterium czasu, w części działań wprowadziliśmy nabór elektroniczny. Wciąż pracujemy nad kolejnymi ułatwieniami.

Z Programu Innowacyjna Gospodarka zostały zrealizowane liczne projekty, które są innowacyjne na skalę światową. Przykład stanowi Laboratorium Badań Napędów Lotniczych „Polonia Areo”  - największe i najnowocześniejszego tego typu laboratorium na świecie.  Ciekawy jest również Program POMOST, który ułatwia rodzicom powrót do pracy naukowej oraz wspierający kobiety w ciąży, pracujące naukowo.

Pobierz pliki:Konferencja „Myślenie się opłaca” - jak przedsiębiorcy skorzystali z Programu Innowacyjna Gospodarka 

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju 2008-2018

NSS Unia Europejska